Τετάρτη 27 Ιανουαρίου 2021

Α ΑΝΔΡΩΝ: Τεράστιες νίκες «Μεγάλης Κυρίας» και «αιωνίων»

Με πολύ μεγάλες νίκες των Ανορθώσεως, Ομόνοιας και ΑΠΟΕΛ ολοκληρώθηκε τη Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2021 η 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών.

Η Ανόρθωσις στο ντέρμπι της ημέρας εκμεταλλεύτηκε το «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» κερδίζοντας τον Green Air Παφιακό με 3-0 σετ και ανέβηκε στη 2η θέση. Παράλληλα, «έριξε» τον Green Air Παφιακό στην 3η θέση.
Η Ομόνοια συνέχισε την αλάνθαστη πορεία της ξεπερνώντας το «πανύψηλο» εμπόδιο της Αναγέννησης στη Δερύνεια κερδίζοντας με 0-3 σετ. Η Ομόνοια έχει μόνο νίκες σε 14 αγώνες.
Το ΑΠΟΕΛ σε ένα από τα πιο κρίσιμα παιχνίδια του στην  κανονική διάρκεια έπαιξε καλά κερδίζοντας την Ολυμπιάς Φρενάρους με 3-0 σετ στο ντέρμπι της «κάτω ζώνης» στο «ΛΕΥΚΟΘΕΟ».
Στον τέταρτο αγώνα της βραδιάς, η Ε.Ν.Π. κέρδισε την ΑΕ Καραβά μετά από ένα εξαιρετικό και ισοδύναμο αγώνα με 2-3 σετ και πήρε δυο σημαντικούς πόντους. Η ΑΕ Καραβά δεν άντεξε στο τάϊ – μπρέικ και δεν κέρδισε.
*Στην 16η αγωνιστική είχε ρεπό η N.Papas Group Νέα Σαλαμίνα.

Πήρε ρεβάνς και τον προσπέρασε
«ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ – Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ 3-0 (25-19, 25-20, 25-19)
Την ρεβάνς της ήττας της στον Α’ Γύρο πήρε η Ανόρθωσις που στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε τη Δευτέρα στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»τον Green Air Παφιακό με 3-0 σετ.
Η «Μεγάλη Κυρία» πήρε αυτό που ήθελε, ενώ η παφιακή ομάδα που βρίσκεται σε «κακό φεγγάρι» δέχθηκε δεύτερη σερί ήττα και έμεινε στην 3η θέση.
Αποφασιστική η Ανόρθωσις στα δυο πρώτα σετ τα οποία πήρε διαφορές και κέρδισε 25-19 και 25-20 ξεφεύγοντας με 2-0.
Στο τρίτο η «Μεγάλη Κυρία» μπήκε δυνατά προηγήθηκε  03-00. Ο Green Air Παφιακός αντέδρασε και ήταν κοντά στο σκορ 14-13.
Οι Βαρωσιώτες αύξησαν και άλλο τη διαφορά 20-16 και πήραν το σετ με 25-19  και τη νίκη 3-0 σετ.
ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ (Κ. ΧΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ): Σαββίδης, Χριστοφή, Perreira, Knezevic, Τorres, Ευσταθίου – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης
Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (K. KΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Petty, Οικονομίδης Παφίτης, Σαββιδης, Ασπιώτης, Ζηκάκης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου – Αλλαγές: Ανδρέου, Τσαγγαρίδης.

Δεν σταμάτησε ούτε στη Δερύνεια
ΚΛΕΙΣΤΗ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ: ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ – ΟΜΟΝΟΙΑ 0-3 (19-25, 26-28, 21-25)
Σπουδαίας βαθμολογική νίκη με 0-3 σετ πέτυχε η Ομόνοια αφού τη Δευτέρα στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε την Αναγέννηση στην Αίθουσα Δερύνειας με 0-3 σετ.
Ο αγώνας ήταν πολύ καλός με την Ομόνοια να κερδίζει λόγω της ποιότητάς της μια εκπληκτική ομάδα. Οι «τριφυλλοφόροι» έχουν ρεκόρ 14 νίκες σε 14 αγώνες πλέον.
Η Ομόνοια στο πρώτο σετ ήταν καλύτερη και κέρδισε 19-25 σε 25’ γράφοντας το 0-1 αετ.
Φοβερό σετ έγινε στο δεύτερο σετ με τις δυο ομάδες να το διεκδικούν. Η Αναγέννηση κατάφερε να προηγηθεί 21-19 αλλά η Ομόνοια ισοφάρισε 26-26 και πήρε σε 30’ το σετ με 26-28 αυξάνοντας το προβάδισμά της σε 0-2.
Η Αναγέννηση προηγήθηκε 07-06 στο τρίτο σετ, όμως οι παίκτες του Σάββα Σάββα το ανέτρεψαν και βρέθηκαν μπροστά με 07-09. Το σετ ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του με την Αναγέννηση να βρίσκεται κοντά στο σκορ συνέχεια και να ισοφαρίζει 19-19. Η Ομόνοια στα τελικά στάδια εξασφάλισε διαφορά δυο πόντων 21-23 και «κλείδωσε» τη σπουδαία νίκη με 0-3 σετ κερδίζοντας 21-25 σε 25’.
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ. ΜΕΛΚΑ): Αποστόλου, Antonic, Τόφια, Costa, Καραγιάννης, Ιακώβου – Λίμπερο: Παπαϊωάννου.
OMONOIA (Σ. ΣΑΒΒΑ): Rangel, Αλεξίου, A. Πετρακκίδης, Eλευθερίου, Dos Santos, Προδρόμου – Λίμπερο: Πλατρίτης.

Τυπικό και πειστικό το ΑΠΟΕΛ
«ΛΕΥΚΟΘΕΟ»: ΑΠΟΕΛ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ 3-0 (25-22, 25-20, 25-16)
Τυπικότατο στο κρισιμό του ραντεβού  το ΑΠΟΕΛ με  πειστική εμφάνιση νίκησε με 3-0 την Ολυμπιάς Φρέναρους,
Το ΑΠΟΕΛ είχε διάθεση δείχνοντας ότι ήθελε πολύ τη νίκη. Στα δυο πρώτα σετ παρά την πίεση της Ολυμπιάδος ήταν καλύτερος και κέρδισε 25-22 και 25-20 εξασφαλίζοντας το προβάδισμα με 2-0.
Στο τρίτο σετ μετά το αρχικό 07-07 οι παίκτες του Χρ. Χαραλάμπους ανέβηκαν και βρέθηκαν στο + 11 19-08 για να κερδίσουν 25-16 και να πάρουν μια εμφαντική νίκη με 3-0 σετ.
ΑΠΟΕΛ (ΧΡ. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΥΣ): Saar, Χαριδήμου, Αβερκίου, Σκορδής, Jansons, Στρουγκάρεβιτς – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Kυπριανού.
OΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Allen, Αδάμου, Βασιλείου, Παπέττας, Payan, Πέτρου – Λίμπερο: Πρωτοπαπάς – Αλλαγή: Σαράντης.

Δίποντο πεντάδας
«ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ»: ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ – Ε.Ν.Π. 2-3  (22-25, 25-18, 22-25, 25-19, 06-15)
Σε ένα εξαιρετικό αγώνα που τα είχε όλα, η Ε.Ν.Π. πέρασε «δια πυρός και σιδήρου» από τη «σκληρή» έδρα της ΑΕ Καραβά κερδίζοντας με 2-3 σετ και έμεινε σε τροχιά πεντάδας. Ο αγώνας στο Αθλητικό Κέντρο «ΣΠΥΡΟΣ ΚΥΠΡΙΑΝΟΥ» ήταν στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής.
Με τη νίκη της η Ε. Ν.Π. πήρε ένα δύσκολο δίποντο  απέναντι σε μια πολύ έμπειρη ομάδα όπου όλοι δεινοπαθούν.  Στην αποστολή της Ένωσης βρισκόταν ο νεαρός διεθνής πασαδόρος Κωνσταντίνος Γεωργίου που βρισκόταν στην  ΑΕΚ Αθηνών.
Η υπεροχή στον αγώνα ήταν μοιρασμένη με τους «βυσσινί» να κερδίζουν το πρώτο και τρίτο σετ με το ίδιο σκορ 22-25 και να προηγούνται 0-1 και 1-2 σετ. Η αντίδραση της ΑΕ Καραβά ήταν πάντα άμεση αφού η προσφυγική ομάδα κέρδισε, εξασφαλίζοντας διαφορές το δεύτερο και τέταρτο σετ με 25-18 και 25-19.
Όλα κρίθηκαν στο τάϊ – μπρέικ με τους «βυσσινί» να ξεφεύγουν 03-09 και 06-13 κερδίζοντας τελικά με 06-15 σε 11’ και τον αγώνα με 2-3  σετ.
ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ):Κ. Αχιλλέως,,Μοσχοβάκης, Φιλοκράτους, Rοdolfo, Καρακατσάνης, Herrera – Λίμπερο: Αντωνίου. Αλλαγές: Χατζηαθανασίου, Β. Αχιλλέως, Χατζηδαμιανού.
E.N.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Stevovic, Παπανδρέου, Γ. Γεωργίου, Acosta, Cutinho, Χρυσοστόμου – Λίμπερο: Πάπας. Αλλαγές: Στέκας,, Σιόκουρος.